Search field

NURTY STYLISTYCZNE W ARANŻACJI WNĘTRZ

 Nurty stylistyczne

ROKOKO - nurt stylistyczny, obecny zwłaszcza w architekturze wnętrz, ornamentyce, rzemiośle artystycznym i malarstwie. Występujący w sztuce europejskiej w latach ok 1720-1790r. Odznaczał się lekkością form, swobodną kompozycją, asymetrią i płynnością linii oraz motywami egzotycznymi. Styl rokokowy najsilniej rozwinął się we Francji związany był głównie z życiem dworskim.


STYL PROWANSALSKI - ukształtował się we francuskiej Prowansji. W wielu aspektach przypomina on styl rustykalny gdyż oba odwołują się do swojskiego klimatu wsi i domowego ciepła. Kolory charakterystyczne dla stylu prowansalskiego to biel, beż, ecru, żółć, błękit, łagodny fiolet oraz kolory naturalnych kamieni. Nie rzadko pojawiają się delikatne wzory kwiatowe i geometryczne. Wnętrza dopełniają drobiazgi i ozdoby, zwykle z fajansu, drewniane lub kamienne oraz pęki suszonych ziół. Zwolennicy i miłośnicy stylu prowansalskiego dla uzyskania odpowiedniego efektu i charakteru wnętrza wprowadzają meble i dodatki dekoracyjne celowo postarzane, bielone z widocznymi przetarciami o mocno antycznym wyglądzie podobnie jak w nurcie shabby chic. Dzięki takim działaniom domowe wnętrze staje się niezwykle klimatyczne, unikalne i niepowtarzalne.


STYL RUSTYKALNY -proponuje zwrot w stronę prostoty i natury, przytulność i szlachetną swojskość. Styl ten jest bezpretensjonalny i pełen jest prostoty, wprowadza ciepły i sielankowy nastrój do wnętrza. Pastele na ścianach, dominują drewniane niewielkie meble o prostych formach, często przecierane, ługowane lub bejcowane na kolor różniący się od naturalnego zabarwienia. Są to rozmyte błękity, morskie zielenie czy biel i wzory, np. kraty, paski lub elementy roślinne.


STYL RETRO - styl retro nadaje wnętrzu niepowtarzalnego i szczególnego klimatu. Kojarzy się z romantyczną atmosferą oraz wracania do tego co stare. Retro w projektowaniu domów i mieszkań przejawia się najczęściej w trafnie dobranych dodatkach w starym stylu, które nadają wnętrzom wyrazu.


STYL SHABBY CHIC - jest stylem w projektowaniu wnętrz, gdzie meble i wyposażenie są wybierane ze względu na swój wiek i oznaki zużycia, lub nowe przedmioty są celowo postarzane i stylizowane na antyczne i wiekowe. Narodził się w Wielkiej Brytanii w latach 80 dwudziestego wieku. Po raz pierwszy określenie Shabby Chic zostało użyte w magazynie "The World of Interiors" i stało się niezwykle popularne w latach 90 dwudziestego wieku.


TOSKANIA EMPIRE - styl cesarstwa, odmiana klasycyzmu powstała we Francji w latach 1800-1815; rozszerzona podczas panowania Napoleona w Europie. Dominował w modzie, architekturze, malarstwie i sztuce użytkowej. Wzorowano się na sztuce starożytnej Grecji, Rzymu, Egiptu styl naśladował elementy architektoniczne rzymskie, greckie, egipskie. Cechy charakterystyczne to ścisła symetria, monumentalizm, i nadmierna dekoracyjność w potoczeniu z surowością formy architektonicznej. Powstającym elementem dekoracyjnym była kompozycja litery "N" w wieńcu laurowym, przedmioty ukazywały zawsze potęgę cesarstwa oraz wielkości Napoleona.



VINTAGE - styl, który początkowo zaistniał w modzie. Polega na noszeniu rzeczy z innej epoki albo stylizowanych na takie oraz łączeniu stylów pochodzących z różnych epok. Ubrania z poprzednich dekad albo starsze niż 25 lat są zwykle uznawane za vintage. Słowo vintage pochodzi z terminologii winiarskiej. Zapoczątkowany w modzie przeniósł się do projektowania wnętrz. Cechą charakterystyczną stylu "Vintage" jest łączenie przeciwieństw. Takie wnętrze można stworzyć na dwa sposoby:
- wprowadzając stare, stylowe meble w nowoczesne wnętrze.
- wnętrze stylizowane z historią łącząc z nowoczesnymi elementami.
Vintage nie stroni od zestawień awangardowych i szokujących, to styl dla osób szukających swych korzeni i chcących pokazać swój indywidualizm.

 

STYL FRANCUSKI -francuski szyk i wdzięk kojarzy się z subtelną elegancją która zaserwowana w takim wydaniu jest ponadczasowa. Dlatego też francuski gust od wieków godny jest naśladowania .Nieodłącznym atrybutem wnętrz stylizowanych na francuskie to cieszący się uznaniem fotel Ludwik XVI ,który wnosi do pomieszczeń pałacowy nastrój minionej XVIII-wiecznej epoki. Francuskie wnętrza urzekają pięknymi ,efektownymi materiałami w jasnych , pastelowych kolorach które nadają lekkości w zestawieniu z pozostałymi meblami i dekoracyjnymi dodatkami. O wspaniałości francuskiego stylu decydują również romantyczne dodatki takie jak lustra z grawerami,kryształowe żyrandole oraz lampy zestawione w duetach. Można również wymienić bielone popiersia ,świeczniki i kominki ozdobione dekorami ,girlandami. Ten szczególnie subtelny styl francuski będący synonimem wszelkiej elegancji jest aktualny do dziś, a mieszkać w tak zaaranżowanej przestrzeni to sama przyjemność i nieoceniona radość.

 STYL SKANDYNAWSKI -  prostota, funkcjonalność ,a przede wszystkim dominująca biel i jej odcienie sprawiają iż, wnętrze staje się przestronniejsze, przyjemniejsze i bardziej estetyczne. Styl skandynawski zapoczątkował szwedzki artysta Carl Larsson żyjący na przełomie XIX i XX stulecia szukający przeciwwagi dla braku naturalnego światła cechującego kraje północnej europy. Materiały stosowane w tym stylu są w większości naturalne - drewno, wiklina, kamień, juta, len itp. Biel wnętrza nierzadko przełamuje się stłumionym, pastelowym kolorem. Miłośnicy stylu skandynawskiego często decydują się na meble celowo postarzane, bielone, przecierane w technice shabby chic, nadające klimat i charakter wnętrzu. Całość dopełniają niebanalne dekoracje i dodatki takie jak lampiony, świeczniki, obrazki, zegary ścienne i podłogowe, wazony inne drobiazgi. Styl skandynawski analogicznie jak zaaranżowane wnętrze jest synonimem stylu życia zgodnego z naturą, przepełnionego radością, pozytywną energią i optymizmem.